Ustroń, Med-Lab Suchanek

43-450 Ustroń  ul.Stawowa 2a

telefon: 33 854 35 66

poniedziałek, godzina 14:00-19:00

 

rejestracja czynna codziennie od godziny 6:00 do 18:00

Gabinet Chirurgiczny mieści się w Cieszynie i Ustroniu

Cieszyn, Park Medical

43-400 Cieszyn  ul.Liburnia 5

telefon: +48 728 374 773

środa, godzina 14:00-19:00

 

rejestracja czynna codziennie od godziny 6:00 do 18:00

Krzysztof Laber wszelkie prawa zastrzeżone

Ustroń 33 854 35 66

Cieszyn +48 728 374 773

Logo Gabinet Chirurgiczny
znamię barwnikowe twarzy, rak skóry, czerniak

Nowotwory skóry

28 lutego 2024

W skrócie:Rak podstawnokomórkowy, rak płaskonabłonkowy i czerniak złośliwy to trzy najpospolitsze nowotwory skóry.

Zmiany są dość proste do identyfikacji przez doświadczonego lekarza, a właściwym postepowaniem jest usunięcie zmiany z jej badaniem histopatologicznym potwierdzającym rozpoznanie.

 

Rak podstawnokomórkowy i płaskonabłonkowy mają najczęściej charakter przewlekłego, niewielkiego owrzodzenia powierzchni skóry. Czasem zmiany przyjmują charakter czerwonych guzków o lekko przeźroczystych, tak zwanych perłowych brzegach, lub ranek stale pokrytych strupami, broczących krwią po ich usunięciu.

Te dwa typy nowotworów mają bardzo korzystne rokowania, najczęściej ich usunięcie chirurgiczne z należnymi marginesami jest równoznaczne z wyleczeniem. W pewnych okolicznościach zaawansowanie histopatologiczne w przypadku raka płaskonabłonkowego może powodować konieczność kolejnych badań lub kontroli onkologicznej.

 

Czerniak złośliwy ma odmienny charakter, a jego rozpoznanie wiąże się z koniecznością dalszego leczenia onkologicznego lub chirurgicznego. Czerniak zależnie od stopnia zaawansowania, może wyglądać jak zwykłe znamię barwnikowe z drobnymi, słabo uchwytnymi przebarwieniami, mieć charakter wyraźnie niejednorodnego znamienia z plamistymi przebarwieniami lub postać czarnego guzka z owrzodzeniem na szczycie. Niewielki odsetek czerniaków rozwija się na bazie znamion wrodzonych o typie cafe au lait- tego typu nowotwory są szczególnie trudne do identyfikacji.

 

Podobnie jak w przypadku wyżej wymienionych nowotworów podstawnokomórkowych i płaskonabłonkowych właściwym postępowaniem jest wycięcie zmiany z jej badaniem histopatologicznym. Potwierdzenie rozpoznania czerniaka złośliwego wymaga leczenia pod kontrolą poradni lub oddziału onkologicznego. Dalsze postępowanie obejmuje docięcie miejsca pierwotnego pobrania zmiany (tak zwana radykalizacja wycięcia), badanie węzłów chłonnych odpowiedzialnych z spływ chłonki z obszaru gdzie czerniak został wycięty. Czasem zaawansowanie czerniaka wymaga włączenia chemio lub immunoterapii.

 

Rokowanie w przypadku czerniaka jest niepewne i zależy od stopnia zaawansowania nowotworu w momencie jego wycięcia. Pewnym jest natomiast to, że im wcześniej rozpoznana choroba tym pewniejsze wyleczenie.

 

Zabieg usunięcia znamienia w moim gabinecie to koszt około 360 zł bez dodatkowych opłat za badanie i kontrolę z usunięciem szwów. Ponieważ głównym karcinogenem jest promieniowanie ultrafioletowe będące składnikiem światła słonecznego, profilaktyczne usuwanie znamion jest szczególnie zalecane u osób korzystających z solariów lub lubiących się opalać

Czytaj więcej

09 czerwca 2024
Podciśnieniowe leczenie ran przewlekłych (NPWT) to uznana metoda terapii ran, istotnie przyspieszająca ich gojenie. Polega ona na zastosowaniu urządzenia wytwarzającego kontrolowane podciśnienie, które jest połączone ze specjalnym opatrunkiem stosowanym bezpośrednio
28 lutego 2024
W skrócie:Rak podstawnokomórkowy, rak płaskonabłonkowy i czerniak złośliwy to trzy najpospolitsze nowotwory skóry. Zmiany są dość proste do identyfikacji przez doświadczonego lekarza, a właściwym postepowaniem jest usunięcie zmiany z jej
31 grudnia 2023
Operacja przepukliny pachwinowej laparsokopowo, czy klasycznie? Choć klasyczna metoda operacji przepukliny pachwinowej, tak zwana otwarta metoda Lichtensteina, wciąż jest uznawana za standard, coraz więcej krajów Europy Zachodniej, Północnej jak też